Ako vybrať vhodné skialpové lyže

ako si vybrat lyzeKonečne ste sa odhodlali pre vlastnú výbavu na skialp či skitouring? Máme pre Vás zopár základných rád ako si vybrať. Dnes je ponuka skialpových lyží naozaj veľmi široká a pre začiatočníka to môže byť celkom alchýmia. No v zásade to vôbec nie je také náročné. Rozhoduje niekoľko základných parametrov a preto sa poďme na ne spoločne pozrieť

1. DĹŽKA LYŽÍ

Všeobecne platí, že kratšie lyže sú ľahšie, točivejšie a obratnejšie. Preto sú vhodné sú na zjazd po upravenom teréne. Vynaložíte s nimi menšiu námahu na vytvorenie oblúka. Vo voľnom teréne, hlbokom snehu a vyšších rýchlostiach budú naopak krásne držať smer jazdy a oblúka práve dlhšie lyže.

Ako prvé Vás asi napadne, aké dlhé lyže potrebujete. Štandardne si volíme skialpinistické lyže maximálne o + 10 cm dlhšie ako je výška našej postavy (pri freeride lyžiach) a podľa zručností lyžovania ideme postupne smerom nadol až na dĺžku o -20 cm, ideálne však o -10 cm menej ako je výška našej postavy.

2. TYP TERÉNU

Následne si predstavte, v akom teréne sa budete pohybovať, a hlavne, akým terénom sa po výšľape chcete spustiť dole. V tomto momente prichádza prvá veľká selekcia.

Classic tour lyže

Výšľap niekde popri zjazdovke a následné spustenie sa po upravenom svahu v lyžiarskom stredisku bude znamenať, že vám postačí váha lyží od 800- 1 050 g / lyža, pričom šírka lyže v strede sa pohybuje od 70 mm- 85 mm. Tu hovoríme o ľahučkých Classic tour lyžiach, ktoré sú ideálne pre začiatočníkov, aby ste sa zbytočne netrápili s ťažkými lopatami na nohách, pekne sa naučili techniku výšľapu a užívali si tento nový pocit z pohybu.niet

Toto bude teda pre vás ideálna voľba na prvý rok, dva, možno tri až do momentu, pokiaľ sa prvýkrát ocitnete vo voľnom teréne. Presne ten moment Vám začne generovať myšlienky o výmene Vašich lyží za širších nástupcov. Vôbec sa neľakajte, je to úplne bežný a prirodzený vývoj každého, kto si zažije voľnosť terénu a panenský sneh, kedy naplno opriete svoje lýtka o zadnú časť lyžiarok, aby ste odľahčili špičky lyží a započúvate sa do jemného šumu prašanu, ktorým sa spúšťate. Ooch, dokonalosť si to už len predstaviť a nieto zažívať, však?

All Mountain lyže

Ďalšou kategóriou sú skialpové lyže All mountain v šírke medzi 82 mm- 95 mm, s váhou medzi 1 150- 1 450g/ lyža. Ich výška je totožná s výškou postavy, prípadne -5 cm až -10 cm kratšia. Tomuto hovoríme zlatá stredná cesta, pretože takéto lyže sú univerzálne pre rôzny terén a pritom nie až také ťažké, čo zabezpečí aj pohodový výstup. Zvládajú dlhý aj krátky oblúk a rovnako aj jazdu na upravenom svahu či v prašane. 

Freeride lyže

No a práve sme sa presunuli do kategórie Freeridové lyže. Reč je o širokých lyžiach so šírkou od 95 mm, váhou od 1 450 g / lyža a dĺžkou + /- 5 cm od výšky postavy. Hovoríme o tých najťažších a najširších lyžiach, s ktorými šľapanie do kopca je fyzicky náročné a ťažké, ale určite Vás potešia svojím komfortom pri jazde v hlbokom prašane či v zľadovatenom teréne.

Platí tu pravidlo, čím je rozmer šírky lyže väčší, tým je lyža stabilnejšia pri zjazde.

Tak ako? Dostali sme Vás aspoň trocha do obrazu a pomohli Vám s výberom? Že ešte stále nie úplne? V tom prípade prichádza na rad už len jedna vec. A tou je farba! Pre ženy možno ešte dôležitejšie kritérium ako nejaká váha, výška alebo šírka. 😀

To len trošku odľahčenia na záver… hoci, lyže sa Vám musia samozrejme aj páčiť, aby ste sa nevedeli dočkať, kedy si ich obujete a vyrazíte na Váš skialp. 

S výberom Vám veľmi radi poradíme. Neváhajte sa na nás obrátiť telefonicky na tel. čísle +421 940 640 002 alebo +421 940 640 018.

Ďakujeme, že čítate náš #SVETFREESKIALP a nech sa už vyberiete do akéhokoľvek terénu, nezabúdajte na poistenie, nepreceňujte svoje sily, schopnosti a ostaňte v bezpečí.

Freeskialp odporúča:

Zdieľajte nás: