Nízke Tatry
Pohorie Nízke Tatry sa rozkladá na pomerne rozsiahlom území, začínajúcom v sedle Donovaly a končiacom legendárnou Kráľovou Hoľou (1948 mnm) v smere zo západu na východ. Pohorie sa tiahne v dĺžke cca 95 km, pričom hlavný hrebeň presahuje v centrálnej časti výšku 2000 m. – Ďumbier (2043 m), Štiavnica (2025 m), Chopok (2024 m), Dereše (2004 m).
Z pohľadu skialpinizmu je zaujímavá centrálna časť – od Derešov po Ďumbier, východná časť – oblasť Kráľovej Hole a hlavný hrebeň – zimný prechod. Atraktívna je najmä severná časť, ktorá je strmšia s množstvom žľabov. Južná časť je plochá – široké pláne poskytujú nekonečné možnosti pre vyznávačov freeride.
V návštevnom poriadku Národného parku Nízke Tatry (NAPANTu) sú vyhradené miesta pre skialpinistov definované nasledovne:
Miesta vyhradené pre skialpinizmus
Skialpinizmus je v daných lokalitách povolený v dennom čase hodinu po východe a hodinu pred západom slnka, v skialpinistických areáloch len od 15.12. do 30.4.:
– skialpinistický areál Chopok, ohraničený líniou: Zadná voda – sedlo Poľany – Dereše – Oblaz – dolina Trangoška – Halašova jama – sedlo medzi Veľkým Gápľom a Kozími chrbtami – dolinkou potoka Mlynná – sedlo pod Králičkou – Chata M.R.Štefánika – Ďumbier – Krúpova hoľa – Široká dolina;
– skialpinistický areál Kráľova hoľa, ohraničený líniou: Kráľova hoľa – sedlo Snežná jama (cestou k vysielaču) – Kráľova skala – hranica NAPANT (po červenej TZT) – hranicou NAPANT – hrebeň Vyšné Rovienky – sedlo medzi Kráľovou hoľou a Strednou hoľou – Kráľova hoľa;
– zimné tyčové značenie a existujúce chodníky v koridore do 50 m od ich trasy;
– koridor prístupového chodníka k Jaskyni mŕtvych netopierov (Halašova jama – Jaskyňa Mŕtvych netopierov – sedlo medzi Veľkým Gápľom a Kozími chrbtami – chata M.R. Štefánika) do 50 m od jeho trasy;
– záver Mlynnej doliny po sedlo medzi Veľkým Gápľom a Kozími chrbtami a dolinka potoka Mlynná.
Vyhradenie areálov a miest pre skialpinizmus sa nevzťahuje na obdobie, kedy Horská záchranná služba, stredisko lavínovej prevencie Jasná vyhlási zvýšené lavínové nebezpečenstvo (3., 4. a 5.stupňa).
Západné Tatry
Oficiálne je v Západných Tatrách povolené vykonávať skialpinizmus len:
1. Bobrovecká Vápenica – Červenec – Babky – Veľká kopa – sedlo Priehyba a späť,
2. V Žiarskej doline – Veľké Závraty a Malé Závraty, východiskovým miestom je Žiarska chata.
Vysoké Tatry
Vysoké Tatry sú najvyšším pohorím na Slovensku (Gerlachovský štít 2655 mnm). Nachádzajú sa východne od Západných Tatier, pôsobia mohutnejšie a divokejšie – prevláda skala, kým v Západných Tatrách sú to rozsiahle trávnaté svahy, ktoré sú tým aj lavínoznejšie. No ani vo Vysokých Tatrách netreba lavínové ohrozenie podceniť, každoročne sa tam stane niekoľko smrteľných lavínových nehôd, preto lavínová výbava by mala byť stále samozrejmosťou.
Podľa návštevného poriadku TANAPu sú oficiálne vyhradené trasy vo Vysokých Tatrách pre skialpinizmus nasledovné :
1. Vo Veľkej Studenej doline od Zbojníckej chaty cez kotol Sivých plies do Priečneho sedla, z neho k Téryho chate v Malej Studenej doline a ďalej popod Mačaciu vežu do Baranieho sedla a Veľkou Zmrzlou dolinou na Chatu pri Zelenom plese,
2. V Mlynickej doline od vodopádu Skok do Soliskového sedla a tou istou trasou späť, prípadne s prechodom zo sedla na zjazdovku od chaty Solisko.
Väčšina skialpinistov nedodržuje vyhradený skialpinistický areál a skialpinizmus vykonáva na celom území Vysokých Tatier. Treba mať na zreteli, že väčšina oblastí je mimo vyhradený skialpinistický areál a lyžovaním tu porušujeme návštevný poriadok. Predpokladá sa, že kto sa vyberie do Vysokých Tatier má už nejaké skúsenosti so skialpinizmom, v lyžovaní v neupravenom teréne, používaní čakanu, mačiek a lavínovej výbavy.
Nezabudnite pred výšľapom sledovať počasie a zároveň portál Horskej záchrannej služby www.laviny.sk, kde nájdete vždy presné informácie o aktuálnej lavínovej situácii.